Zdeněk Thoma, člen představenstva Česko-japonské společnosti, obdržel vysoké japonské vyznamenání.

23.5.2017 | čjs

Zdeněk Thoma, člen představenstva Česko-japonské společnosti, obdržel vysoké japonské vyznamenání.

Dne 29. dubna oznámila japonská vláda, že uděluje panu Zdeňku Thomovi řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky za propagaci japonské kultury v České republice a za významný přínos k rozvoji přátelských vztahů mezi Japonskem a Českou republikou.

Fotograf a publicista Zdeněk Thoma (1938) přijel do Japonska poprvé v roce 1970 poněkud netradičním způsobem: po půlročním putování autostopem napříč Asií. Domů se vrátil okouzlený Orientem. V následujících letech se do Japonska (a také do zemí kolem Himálaje) vracel a svými reportážemi plnil stránky československých společenských a geografických časopisů. Často o Japonsku přednášel a vystavoval své soubory fotografií. V roce 1980 mu vyšel cestopis Toulky po Japonsku (v celkovém nákladu 85 000 výtisků)a ve stejné době i obrazová publikace Umění japonských zahrad s texty manželů Hrdličkových, kterou nakladatelství Artia vydalo na export hned ve třech jazykových mutacích.

Od té doby má na svém kontě další řadu knih a výpravných obrazových publikací, na kterých často spolupracuje s manželkou Soňou. Japonskou kulturou se mimo jiné podrobně zabýváPříběh čaje, Japonská mozaika, Podivuhodný svět bonsají, Cesty tažných mraků, Tam, kde kameny mají duši. Jeho velkým fotografickým tématem v Japonsku se staly především klasické zahrady, zvláště meditační u zenbuddhistických klášterů, a dále čajová kultura v celé šíři od pěstování čaje až po čajové obřady. A také hory a pobřežní scenérie inspirované poezií haiku.

V posledních 47 letech vystavoval své fotografické soubory na 160 místech v galeriích a muzeích České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Japonska. Z nich se kolem 110 týkalo japonské kultury –napříkladTvář Japonska, Kouzlo japonských zahrad, Chuť čaje=chuť zenu, a poslední v roce 2016 Kouzelné Kjótona Staroměstské radnici v Praze.

Členem Česko-japonské společnosti je od roku 1991, v představenstvu působí od roku 1998.

Seznam všech oceněných cizinců, kteří obdrželi od japonské vlády vyznamenání v období jaro 2017, najdete v odkazech níže (webové stránky Ministerstva zahraničních věcí Japonska).

v angličtině: http://www.mofa.go.jp/files/000251886.pdf
v japonštině: http://www.mofa.go.jp/mofaj/files/000251887.pdf


Warning: include(../www/inc/footer-univ.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/www/18982/japan_cz/articles/index.php on line 323

Warning: include(): Failed opening '../www/inc/footer-univ.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php72/share/pear') in /data/www/18982/japan_cz/articles/index.php on line 323